Hidrofor

Hidrofor binalarda, villa ve konutlarda şebeke suyunun yetersiz kalması durumunda suyun basıncını artırmak amacıyla kullanılan pompalardır.

Urla Hidrofor

Hidrofor

Hidrofor binalarda, villa ve konutlarda şebeke suyunun yetersiz kalması durumunda suyun basıncını artırmak amacıyla kullanılan pompalardır. Hidrofor kullanıcının herhangi bir zahmete başvurması gerekmeden otomatik olarak işlevini gerçekleştirme özelliğine sahiptir. Su basıncının yetersiz kaldığı her yerde kullanılabilen hidrofor çoğunlukla elektrikle çalışmaktadır.

Otomatik sulama sistemleri sayesinde bitkiler ihtiyaç duydukları suyu doğru miktarda ve doğru zamanda alarak yaşamlarını devam ettirmekte ve gelişmelerini sürdürebilmektedir. Buna verilebilecek en iyi örneklerden birisi müstakil bir binanız varken siz evde yokken bahçenizin ve bahçedeki bitkilerin sulama işlemlerinin otomatik sistemlerce devam ettirilmesini verebiliriz. Otomatik sulama sistemleri özellikle sitelerde,  büyük binalarda, geniş bahçelerde, spor alanları, park ve villa gibi alanlarda kullanılması mutlaka gereken sistemlerdir.

Hidrofor sisteminde bulunan bileşenler ve sistemdeki görevleri şöyledir;

  • Hidrofor pompası: Tonaj ve basma yüksekliğine uygun şekilde seçilmektedir.
  • Hidrofor basınç tankı: Basınç tankı pompa kapasitesine göre seçilmekle birlikte büyük seçilmesi hidroforun ömrünü uzatması açısından avantaj sağlamaktadır.
  • Hidrofor basınç şalteri: Sistemin başlamasını ve durmasını yöneten kumandadır.
  • Hidrofor elektrik panosu: Sistemin en temel kontrol panosudur. Hidrofor sistemine ait önemli bileşenleri içerir.
  • Beş yollu vana: Sistemde bulunan mekanik parçaları bir araya getiren ve su çıkışı sağlayan birimdir.
  • Fleks hortum: Basınç tankına montaj için kullanılan paket ve milli hidroforlardaki bileşendir.
  • Manometre: Sistemin hangi basınç düzeyinde çalıştığının gösterildiği bileşendir.