Isı Pompaları

Isı pompasının genel manada ne olduğunu tanımlamamı gerekirse elektrikten güç alan ve aldığı güç ile artı ya da eksi yönlü ıs taşıma işlemleri gerçekleştiren sistemlerdir diyebiliriz.

Isı Pompası

Isı Pompaları​

Isı pompasının genel manada ne olduğunu tanımlamamı gerekirse elektrikten güç alan ve aldığı güç ile artı ya da eksi yönlü ıs taşıma işlemleri gerçekleştiren sistemlerdir diyebiliriz. Yani ısı pompaları kurulum yaptığınız ortama sıcak ya da soğuk türden hava taşıma işlemini gerçekleştirir.

İlk duyulduğun da yabancı ve teknik bir terim gibi görünsede, ısı pompaları aslında evimizde ki birçok elektrikli alette mevcuttur. Isı pompası mantığı ile çalışan elektrikle ev aletlerine örnek verecek olursa klima, buzdolabı, derin dondurucu diyebiliriz. Isı pompası fikri ilk olarak Nicolas Leonardo Sadi Carnot tarafından 1800’lü yılların ilk yarısında ortaya atılmıştır. Özellikle ikinci dünya savaşı dönemin de gelişme gösteren ısı pompası sistemleri 1990’lı yıllardan itibaren yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Isı Pompalarının Türleri

Toprak Kaynaklı Isı Pompaları: Sıcak ve soğuk havalarda toprak güneşten aldığı enerjiyi 1,2 -1,5 metre altında depolar. Toprak kaynaklı ısı pompaları depolanan bu enerjinin soğuk ya da sıcak şekilde kullanıldığı ısı pompa sistemleridir. Toprak kaynaklı ısı pompaları; yatay sistem ısı pompaları ve dikey sistem ısı pompaları olmak zere ikiye ayrılmaktadır.

Sıcak havalarda toprağın ısısı düşüktür bu sayede ısı pompası topraktan alığı serin havayı kullanır. Soğuk havalar da ise durum tam tersidir.

Su Kaynaklı Isı Pompası: Toprağın altında bulunan yer altı suları ısısı yine artı ya da eksi yönlü yani sıcak ya da soğuk bir şekilde ısı pompası tarafından kullanılır.

Hava Pompası: Hava kaynaklı pompaların da ısı kaynağı olarak dış hava kullanılmaktadır. Hava sıcaklığı özellikle soğuk iklimler de fazla değişkenlik gösterdiğinden hava kaynaklı ısı pompasının kullanım alanı dardır.

Isı Pompalarının Avantajları

Isı pompalarının sağladığı faydalar sebebi ile Dünya’da birçok ülkede yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Ancak ülkemizde ısı pompaları sağladığı faydalara rağmen beklediği düzey de kullanılmamaktadır. Isı pompalarından bahsedecek olursak toprak ve su kaynaklı ısı pompaları doğadan aldığı enerjiyi arttırır ya da azaltır. Bu anlamda ısı pompaları doğa dostu bir uygulama yöntemidir. Isı pompası kullandığınız da geri de kalan bir atık olmadığın da bacaya ihtiyaç duymazsınız. Isı pompaları doğru teknik uygulanarak tasarlandığında %35 ile %40’a kadar enerji tasarrufu elde edebilmektedir. Isı pompalarının kullanımı sonrasın da ortaya kurtulmanız gereken atıklar çıkmaz. Bu yönü ile doğaya zarar vermez hatta katkı sağlar.

Isı Pompalarının Dezavantajları

Isı pompaları iyi tasarlandığı takdirde ortaya hiçbir olumsuz durum çıkmamaktadır. Olumsuz durumlarla karşılamamak için uygulama öncesinde iyi bir etüt çalışması gerekmektedir. Fayda sağlayabilmeniz için seçeceğiniz ısı pompası türü de ihtiyaçlarınızın karşılanması açısından oldukça önemlidir. Örneğin hava sıcaklıklarının eksi değerler de seyrettiği yerler de ısı pompası olarak hava kaynaklı türü tercih etmeniz yanlış olacaktır. Ayrıca sistemin faydalı olabilmesi için uzman kişilerden destek almanız gerekecektir. Teknik Isı Tesisat olarak yılların deneyimi ve tecrübesi ile Urla’da faaliyet göstermekteyiz. Müşteri odaklı hizmet anlayışımız ve uzman kadromuz ile yaptığımız işte ki tek hedefimiz maksimum müşteri memnuiyetidir.

Urla ısı pompa sistemleri söz konusu olduğunda adımızdan söz ettirmeyi başarıyoruz. Isı pompa sistemi Urla faaliyet alanı olan firmamızla zaman kaybetmeden irtibata geçebilir size özel fiyat ve tekliflerden yararlanabilirsiniz.