Otomatik Sulama Sistemleri

Otomatik sulama sistemleri çevremizde bulunan yeşillik alanların ihtiyacı olan sulama işlemlerinin düzenli ve sağlıklı bir şekilde yapılması amacıyla depo, borular, hidrofor, springler ve vanalardan oluşturulan bir sistemdir.

Otomatik Sulama Sistemleri

Otomatik sulama sistemleri

Otomatik sulama sistemleri her ne kadar maliyeti yüksek bir sulama yöntemi gibi düşünülse de diğer yöntemler ile karşılaştırıldığında %30’lara kadar su tasarrufu sağladığı ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda sulama işlemleri için işçilik gerektirmemesi zaman ve para açısından da avantaj sağlamaktadır.

Otomatik sulama sistemleri sayesinde bitkiler ihtiyaç duydukları suyu doğru miktarda ve doğru zamanda alarak yaşamlarını devam ettirmekte ve gelişmelerini sürdürebilmektedir. Buna verilebilecek en iyi örneklerden birisi müstakil bir binanız varken siz evde yokken bahçenizin ve bahçedeki bitkilerin sulama işlemlerinin otomatik sistemlerce devam ettirilmesini verebiliriz. Otomatik sulama sistemleri özellikle sitelerde,  büyük binalarda, geniş bahçelerde, spor alanları, park ve villa gibi alanlarda kullanılması mutlaka gereken sistemlerdir.

Otomatik sulama sistemlerinin avantajları şunlardır;

  • Hortumla yapılan sulama ile karşılaştırıldığında hem maliyet, hem de zaman açısından oldukça ekonomiktir.
  • Sisteme ait aparatların özel şekilde yerleştirilmesi ile mekândaki her alana su ulaşmaktadır.
  • Sistemin bahçenizdeki bitki ya da çiçeklerin ihtiyacı olan su miktarına göre ayarlanabilmesi ne fazla su harcanmasına, ne de eksik sulamaya neden olur.
  • Otomatik sulama sistemlerinin en önemli özelliklerinden birisi mevsimsel dönemlere göre ayarlanabilmesidir.
  • Büyük işletmeler ya da geniş alanlar için bu sistem sayesinde sulama işleri için personele ihtiyaç kalmaz.